دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

نامه 1000 استاد دانشگاه و حوزه به رؤساي سه قوه درباره فضاي مجازي
 
نامه 1000 استاد دانشگاه و حوزه به رؤساي سه قوه درباره فضاي مجازي
نامه 1000 استاد دانشگاه و حوزه به رؤساي سه قوه درباره فضاي مجازي

كيهان/متن پيش رو در كيهان منتشر شده و انتشار آن در آخرين خبر به معناي تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

1000 استاد دانشگاه و حوزه در نامه اي به رؤساي قواي سه گانه، خواستار اهتمام جدي به رفع عقب ماندگي و جلوگيري از آسيب هاي گسترده فضاي مجازي كنوني ايران شدند.

به گزارش خبرگزاري حوزه، هزار نفر از اساتيد دانشگاه و حوزه در نامه اي به رؤساي قواي سه گانه، خواستار اهتمام جدي به رفع عقب ماندگي و جلوگيري از آسيب هاي گسترده فضاي مجازي كنوني ايران شدند. نويسندگان و امضاكنندگان اين نامه، ضمن توجه دادن مسئولان به مطالبات مكرر رهبر معظم انقلاب درباره لزوم حكمراني و سالم سازي عرصه فضاي مجازي، انتظارات خود را در اين زمينه به صورت روشن از هر يك ازسران قوا به ويژه رياست محترم جمهور مطرح كردند.
در متن كامل اين نامه كه خطاب به حجت الاسلام والمسلمين دكتر ابراهيم رئيسي، رئيس جمهوري اسلامي، حجت الاسلام والمسلمين غلامحسين محسني اژه اي، رئيس قوة قضائيه و دكتر محمدباقر قاليباف، رئيس مجلس شوراي اسلامي نوشته شده، آمده است: «همان گونه كه مستحضريد امروزه فضاي مجازي، يكي از مهم ترين زمينه ها و مؤلفه هاي پيشرفت دولت ها و جوامع به شمار مي آيد و كشورهايي كه داراي فناوري بالا و برنامه ريزي مناسب در زمينة فضاي مجازي هستند، از آن به عنوان موتور پيشران در ابعاد و عرصه هاي گوناگون بهره مي برند: اشتغال زايي و خلق فرصت هاي جديد شغلي، توسعة اقتصاد دانش بنيان، افزايش بهره وري در ساية اقتصاد ديجيتال، رشد علمي، ارتقاي نظام اداري و تسهيل امور مردم، تقويت آرامش و امنيت جامعه، استحكام و پويايي نظام سياسي، ترميم شكاف هاي اجتماعي، و تقويت هنجارها و ارزش هاي فرهنگي و عرضه آنها به مردم دنيا، بخشي از ثمرات فضاي مجازي در برخي كشورهاي پيشرفته است.
مع الأسف ايران اسلامي ما ـ كه در حوزه هاي گوناگون علم و فناوري پيشرفت كرده و در برخي زمينه ها به قله هاي دانش دست يافته ـ در عرصة فضاي مجازي، به يك مصرف كننده تبديل شده است، و همين وضعيت آسيب هاي جديِ اقتصادي، علمي، امنيتي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي در پي آورده است.
سوگمندانه بايد گفت فضاي مجازي كه به عنوان يك فرصت مي توانست با تبديل ايران به قطب فناوري اطلاعات و ارتباطات (فاوا) در منطقه و جهان، فرصت هاي اقتصادي سرشاري پيش روي كشور قرار دهد، آسيب هاي جدي درساليان گذشته براي كشور به وجود آورده است كه تأثيرگذاري در عدم ثبات اقتصادي، يكي از آن موارد به شمار مي رود.
ابزاري كه مي توانست براي تقويت امنيت و آرامش جامعه به كار آيد، امروز، عملاً ناامني اجتماعي را به ارمغان آورده است؛ سرقت، كلاهبرداري، تهديد، قتل، هتك حيثيت افراد، تجاوز به حريم خصوصي، فروپاشي خانواده و... بخشي از رهاورد وضعيت اسفبار فضاي مجازي كنوني ايران است. فضاي مجازي كه مي بايست از جهت سياسي باعث رشد و پويايي و استحكام نظام اسلامي شود، به آسيب پذيري نظام انجاميده است و دشمنان از طريق طرح شايعات و اتهامات گسترده، گردآوري كلان داده
(Big Data) و مديريت افكار عمومي بر اساس آن، اهداف خود را پيش برده اند.
فضاي مجازي كه مي توانست با ترميم شكاف هاي اجتماعي و تقويت هويت ملي، در كيفيت زندگي مردم و رفاه جامعه تحول ايجاد كند، به دليل عدم مديريت و بهره برداري صحيح، به يك تهديد جدي براي عناصر هويت اجتماعي ايرانيان تبديل شده است و پيامدهاي سوء آن را از جمله مي توان در تغيير سبك زندگي از ايراني ـ اسلامي به غربي ـ مادي مشاهده كرد.
فضاي مجازي كه قابليت گسترش معنويت و اخلاق، اشاعة انديشةتوحيدي و صدور اسلام ناب را به سراسر عالم دارد، به محل لجن پراكني نسبت به اعتقادات، تضعيف معنويت و ارزش هاي اخلاقي، و زير پاگذاشتن احكام مسلم اسلامي و قوانين صريح كشورمان تبديل شده است؛ در چنين وضعيتي به جاي زمينه سازي براي پاك زيستن مردم به ويژه جوانان و نوجوانان كشور عزيزمان، بستر كاملا مساعدي براي كشانده شدن و سوق دادن آحاد جامعه حتي كودكان به انواع فساد و فحشا فراهم شده است؛ گو آنكه به اجبار مردم را بايد به جهنم برد!
چنان كه اشاره شد، بخش مهمي از آسيب هاي مذكور از آن روست كه امروز فضاي مجازي كشور از عرصه هاي وابسته و عقب مانده است؛ همان گونه كه بسياري از زيرساخت ها و سخت افزارهاي ارتباطي كشور از توليدات خارجي است؛ كنترل و مديريت مهم ترين سرويس هاي ارتباطي و موتورهاي جست وجوگر در اختيار مخالفان ايران اسلامي است؛ گسترده ترين شبكه هاي
اجتماعي ـ كه بخش مهمي از فضاي مجازي را دربرمي گيردـ غيربومي است، و مديران آن از عوامل صهيونيزم جهاني يا در ارتباط با آنان اند.
اين همه، در حالي است كه مقام معظم رهبري از اوايل توسعة اينترنت با مديريت نظام سلطه، بر لزوم مراقبت و انجام دادن اقدامات لازم در اين زمينه تأكيد فرمودند. معظم له در سال 1390 با تشكيل «شوراي عالي فضاي مجازي»، تلاش براي مديريت فضاي مجازي، بومي سازي سخت افزارها و نرم افزارهاي پركاربرد، بهره گيري حداكثري از فرصت هاي فضاي مجازي و پيشگيري جدي از مخاطرات و آسيب هاي آن را از مسئولان امر مطالبه كردند. كوتاهي و بلكه بي توجهي متوليان و مجريان نسبت به اين مطالبات، باعث شد ايشان در سال هاي اخير، بارها از وضعيت آسيب زا و رهاشدة فضاي مجازي موجود كشور و سلطة دشمنان بر آن، به شدت اظهار نارضايتي نموده، و از كوتاهي مسئولان گلايه كنند.
ما امضاكنندگان اين نامه، به طور خاص، از رياست محترم جمهوري اسلامي، جناب حجت الاسلام والمسلمين دكتر رئيسي ـ كه با رويكرد عدالت گرايانه و اقدامات جهادي خود بارقه هاي اميد را در دل هاي ملت شريف ايران روشن كرده اند ـ خواستاريم:
1. مسئولان و مديراني كه در شكل گيري وضعيت اسفبار فعلي فضاي مجازي نقش داشته اند ـ و طبق قانون و تأكيدات حضرتعالي بايد به دليل ترك فعل هايشان محاكمه شوند ـ بركنار گردند و نيروهاي متخصصِ متعهد و دغدغه مند به جاي آنها منصوب شوند؛
2. برنامه ريزي و اقدامات عملي براي تقويت و توسعة سرويس هاي پركاربرد داخلي به ويژه شبكه هاي اجتماعي و موتورهاي جست وجو، و مزيت بخشي به آنها در برابر نمونه هاي مشابه خارجي در دستور كار دولت قرار گيرد؛
3. تصميمات و پي گيري هاي نتيجه بخش براي الزام شبكه هاي اجتماعي خارجي به «اخذ مجوز فعاليت و تبعيت از قوانين كشور» انجام پذيرد؛ چنان كه برخي كشورهاي ديگر نيز با جديت در اين جهت اقداماتي كرده و توفيقاتي بدست آورده اند؛
4. شوراي عالي فضاي مجازي، به رغم قصورات و تقصيرات، برخي مصوبات مفيد دارد كه متأسفانه توسط دولت قبل اجرا نشده است. تقاضامند است دولت محترم در كوتاه ترين زمان ممكن، اين مصوبات را ـ كه عمل به آنها بخشي از معضلات فضاي مجازي را كاهش مي دهدـ اجرايي كند.
از رياست محترم قوه مقننه، جناب آقاي دكتر قاليباف مصرانه خواهانيم: ضمن توجه به وظيفة نظارتي و مطالبه گري مجلس، در تصويب قانوني جامع و پيشران كه، همچون برخي كشورهاي ديگر ِموفق در اين زمينه، قادر به ايجاد تحول در ابعاد و سطوح گوناگون فضاي مجازي و تحقق حكمراني در اين حوزه مهم باشد تعلل صورت نگيرد و به مسئوليت اين نهاد مهم قانون گذار در دستيابي به فضاي مجازي تراز و شايستة ملت بزرگ ايران اسلامي اهتمام ورزيده شود. مقام معظم رهبري در اولين ديدار با نمايندگان مجلس كنوني، «مديريت فضاي مجازي را» از جمله «مسائل مهم» و «كليدي» و فوري شمرده، از نمايندگان مجلس خواستند اهتمام جدي به اين مسئله داشته باشند. طبعا، در جهت وضع قانون، توجه جامع و دقيق به مطالبات رهبري كه از مهم ترين آنها لزوم قطع سلطة دشمن در فضاي مجازي است، اهميت اساسي دارد.
از رياست محترم قوة قضائيه، جناب حجت الاسلام والمسلمين محسني اژه اي نيز انتظار داريم تا در راستاي احياي حقوق عامه، بدون مسامحه، به وظيفة ذاتي قوة قضائيه در پيشگيري از جرائم مرتبط با فضاي مجازي، برخورد قاطع با موارد تخلف و نقضِ مقررات كشور، و انجام مسئوليت خود در قبال بسترهاي جرم خيز عمل كنند.
اسامي برخي اساتيد امضا كننده:
اسامي تعدادي از اساتيد برجسته امضاكننده اين نامه، عبارتند از (به ترتيب الفبا)
1. دكتر ابراهيم برزگر (استادتمام علوم سياسي دانشگاه علامه طباطبايي)
2. حجت الاسلام دكتر غلامرضا بهروزي لك (استادتمام علوم سياسي دانشگاه باقرالعلوم)
3. حجت الاسلام دكتر سعيد بهشتي (استادتمام علوم تربيتي دانشگاه علامه طباطبايي)
4. دكترمحمدحسين بهشتي (استادتمام پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي)
5. دكتر محمود بهمن آبادي (استادتمام فيزيك دانشگاه صنعتي شريف)
6. دكتر خيرالله پروين (استادتمام حقوق دانشگاه تهران)
7. حجت الاسلام والمسلمين حسين توفيقي (استاد اديان حوزه علميه قم)
8. حجت الاسلام والمسلمين عبدالحسين خسروپناه (استادتمام فلسفه و كلام پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي)
9. دكتر علي رضائيان (چهره ماندگار و استادتمام رشته مديريت دانشگاه شهيد بهشتي)
10. دكتر حسين شرف الدين (استادتمام جامعه شناسي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني)
11. استاد عبدالرسول عبوديت (استادتمام فلسفه اسلامي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني)
12. حجت الاسلام و المسلمين محمد فاكر (استادتمام علوم قرآني جامعهًْ المصطفي)
13. دكتر علي فتحي آشتياني (استادتمام روان شناسي دانشگاه بقيهًْ الله)
14. دكتر اسماعيل كاوسي (استادتمام مديريت فرهنگي دانشگاه آزاد تهران شمال)
15. دكتر حسين كلانتري خليل آباد (استادتمام معماري و شهر سازي دانشگاه آزاد كرج)
16. دكتر منوچهر محمدي (استاد علوم سياسي دانشگاه تهران)
17. دكتر محمد مرداني شهربابك (استادتمام مديريت راهبردي دانشگاه امام حسين)
18. دكتر رحمت الله مرزوقي (استادتمام مديريت آموزشي دانشگاه شيراز)
19. دكتر حسن ملكي (استادتمام علوم تربيتي دانشگاه علامه طباطبايي)
20. حجت الاسلام دكتر رضا مؤدب (استادتمام علوم قرآني دانشگاه قم)
21. دكتر عزيز نجف پور آقابيگلو (رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد الكترونيكي ـ تهران)
22. حجت الاسلام دكتر علي نصيري (استادتمام علوم قرآن و حديث)
23. حجت الاسلام والمسلمين حسن آقا نظري (استادتمام اقتصاد اسلامي پژوهشگاه حوزه و دانشگاه)
24. حجت الاسلام دكتر محمدجواد نوروزي (استادتمام علوم سياسي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني)
25. حجت الاسلام و المسلمين سيديدالله يزدان پناه (استاد فلسفه و عرفان حوزه علميه قم)
منبع خبر:
آخرین خبر
   تاریخ: ۱۳:۰۵ - ۰۵/۰۴/۱۴۰۱   بازدید: ۱۰