روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹

كنفرانس بين المللي «بحران كرونا و مسئوليت هاي حقوقي و اخلاقي مربوط به رعايت سلامت همگاني»
 
حوزه/ مسئوليت حقوقي دولت ها و سازمان هاي بين المللي در مواجه با تأثير تحريم بر شهروندان يكي از موضوعات مهم كنفراس بين المللي«بحران كرونا و مسؤوليت هاي حقوقي و اخلاقي مربوط به رعايت سلامت همگاني» است.
در15 آبان ماه در قم برگزار مي شود؛ كنفرانس بين المللي «بحران كرونا و مسئوليت هاي حقوقي و اخلاقي مربوط به رعايت سلامت همگاني»

حسين جوان آراسته حوزه/ مسئوليت حقوقي دولت ها و سازمان هاي بين المللي در مواجه با تأثير تحريم بر شهروندان يكي از موضوعات مهم كنفراس بين المللي«بحران كرونا و مسؤوليت هاي حقوقي و اخلاقي مربوط به رعايت سلامت همگاني» است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري حوزه، حجت الاسلام حسين جوان آراسته در نشست خبري كنفرانس هاي بين المللي پژوهشگاه حوزه و دانشگاه كه در سالن جلسات اين پژوهشگاه در قم برگزار شد، در تشريح كنفرانس بين المللي «بحران كرونا و مسؤوليت هاي حقوقي و اخلاقي مربوط به رعايت سلامت همگاني» اظهار داشت: يكي از سه كنفرانس مجازي كه پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در صدد برگزاري آن هست كنفرانس بين المللي بحران كروناست.

عضو هيأت علمي گروه حقوق و فقه اجتماعي پژوهشگاه حوزه و دانشگاه خاطر نشان ساخت: ما در بحث كرونا هم مسؤوليت هاي حقوقي و هم مسؤوليت هاي فراحقوقي داريم كه از اين جهت يكي از محورهاي سه گانه كنفرانس مباحث اخلاقي و فقهي است كه طبيعتا از چيزهايي است كه بايد در اين قضيه مورد توجه قرار بگيرد.

وي با تأكيد بر اين كه دو محور كنفرانس مربوط به مسؤوليت هاي حقوقي و يك محور در حوزه مسؤوليت هاي اخلاقي است، گفت: در ذيل محور اول يك محور اختصاص دارد به ابعاد بين المللي قضيه و يك محور هم به ابعاد ملي قضيه در بعد حقوقي مي پردازد و در محور دوم يعني اخلاقي بعد ملي و بين المللي با هم ديده شده است.

حجت الاسلام جوان آراسته در بخش ديگري از سخنان خود ابراز داشت: مسؤوليت حقوقي دولت ها و سازمان هاي بين المللي در مواجه با تأثير تحريم بر شهروندان يكي از موضوعات مهم اين كنفراس بين المللي است، چراكه تقريبا از دو سال پيش مواجه با تحريم هاي گسترده يك جانبه آمريكا شديم كه حتي شامل منع ارسال و فروش اقلام پزشكي و دارويي است كه نقض آشكار حقوق بشر است از اين رو در اين مسأله هم بعد بين المللي و هم جنبه حقوق بشري آن قابل توجه است.

وي در ادامه سخنان خود عنوان كرد: يكي از موضوعات مورد توجه ما طراحي الگوي سه جانبه تعامل بين بخش دولتي خصوصي و سازمان هاي مردم نهاد در حوزه سلامت است، چراكه ايران يكي از معدود كشورهايي است كه در بحران كرونا فقط دولت به ميدان نيامد بلكه بخش هاي غير دولتي از جمله بخش هاي مردمي به ميدان آمدند و يكي از موفق ترين كشورها در كنترل اين بحران در ابتداي كار بوديم و در كنار كادر درماني بعد مردمي قضيه كه با احساس تعهد ديني و اخلاقي وارد ميدان شدند، حائز اهميت بود به همين جهت در اين كنفرانس به اين بعد هم خواهيم پرداخت.

عضو هيأت علمي گروه حقوق و فقه اجتماعي پژوهشگاه حوزه و دانشگاه خاطرنشان ساخت: بايد به اين نكته اشاره كنيم كه اين كنفراس از يك منظر با دو كنفرانس ديگري كه پژوهشگاه در حال تدارك است متفاوت است و آن هم اين است كه به لحاظ ارتباط جدي كه اين موضوع در صحنه عمل و ميدان با كشور ما از ماه ها قبل دارد، شكل عملياتي تري به خود گرفته و كاربردي تر است.

دبير علمي كنفرانس بين المللي بحران كرونا با بيان اين كه تا الان نزديك 50 مقاله دريافت كرده ايم، خاطرنشان ساخت: در فاصله فرصت باقي مانده مقالات بيشتري به دست ما خواهيد رسيد و شاهد اقبال بيشتري خواهيم بود.

وي با بيان اين كه اصل كنفرانس 15 آبان برگزار مي شود، گفت: علاقه مندان تا 20 مهرماه مي توانند چكيده و اصل مقالات خود را از طريق سايت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ارسال كنند.

حجت الاسلام جوان آراسته در پايان با بيان اين كه در موضوع كرونا مقالات متعددي از سوي دانشگاه هاي مختلف، نشريه هاي مختلف علمي پژوهشي و مراكز فرهنگي ارائه شده است، گفت: حتي برخي از فصلنامه هاي علمي پژوهشي ويژه نامه اي به موضوع كرونا اختصاص داده اند ولي پژوهشگاه ورودش به اين مسأله با هدف و انگيزه اي متفاوت است و آن هم اين كه پژوهشگاه از يك طرف وابسته به وزارت علوم است و از طرف ديگر با حوزه مرتبط است.
منبع خبر:
حوزه نيوز
   تاریخ: ۱۱:۳۳ - ۲۶/۰۶/۱۳۹۹   بازدید: ۸