دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

نامه 1000 استاد دانشگاه و حوزه به رؤساي سه قوه درباره فضاي مجازي
 
هزار نفر از اساتيد دانشگاه و حوزه در نامه اي به رؤساي قواي سه گانه، خواستار اهتمام جدي به رفع عقب ماندگي و جلوگيري از آسيب هاي گسترده فضاي مجازي كنوني ايران شدند. نويسندگان و امضاكنندگان اين نامه، ضمن توجه دادن مسئولان به مطالبات مكرر رهبر معظم انقلاب درباره لزوم حكمراني و سالم سازي عرصه فضاي ...
هزار نفر از اساتيد دانشگاه و حوزه در نامه اي به رؤساي قواي سه گانه، خواستار اهتمام جدي به رفع عقب ماندگي و جلوگيري از آسيب هاي گسترده فضاي مجازي كنوني ايران شدند. نويسندگان و امضاكنندگان اين نامه، ضمن توجه دادن مسئولان به مطالبات مكرر رهبر معظم انقلاب درباره لزوم حكمراني و سالم سازي عرصه فضاي مجازي، انتظارات خود را در اين زمينه به صورت روشن از هر يك ازسران قوا بويژه رياست محترم جمهور مطرح كردند.

به گزارش «شيعه نيوز»، 1000 استاد دانشگاه و حوزه در نامه اي به رؤساي قواي سه گانه، خواستار اهتمام جدي به رفع عقب ماندگي و جلوگيري از آسيب هاي گسترده فضاي مجازي كنوني ايران شدند.

هزار نفر از اساتيد دانشگاه و حوزه در نامه اي به رؤساي قواي سه گانه، خواستار اهتمام جدي به رفع عقب ماندگي و جلوگيري از آسيب هاي گسترده فضاي مجازي كنوني ايران شدند. نويسندگان و امضاكنندگان اين نامه، ضمن توجه دادن مسئولان به مطالبات مكرر رهبر معظم انقلاب درباره لزوم حكمراني و سالم سازي عرصه فضاي مجازي، انتظارات خود را در اين زمينه به صورت روشن از هر يك ازسران قوا بويژه رياست محترم جمهور مطرح كردند.

در پايان نيز از رسانه هاي رسمي نظام خواسته شده است در راستاي افزايش آگاهي هاي عمومي درباره فضاي مجازي نقش فعال ايفا كنند.

متن كامل نامه

بسم الله الرحمن الرحيم

جناب حجت الاسلام و المسلمين دكتر ابراهيم رئيسي، رئيس محترم جمهوري اسلامي

جناب حجت الاسلام و المسلمين غلامحسين محسني اژه اي، رئيس محترم قوة قضائيه

جناب آقاي دكتر محمدباقر قاليباف، رئيس محترم مجلس شوراي اسلامي

سلام عليكم

همان گونه كه مستحضريد امروزه فضاي مجازي، يكي از مهم ترين زمينه ها و مؤلفه هاي پيشرفت دولت ها و جوامع به شمار مي آيد و كشورهايي كه داراي فناوري بالا و برنامه ريزي مناسب در زمينه فضاي مجازي هستند، از آن به عنوان موتور پيشران در ابعاد و عرصه هاي گوناگون بهره مي برند: اشتغال زايي و خلق فرصت هاي جديد شغلي، توسعه اقتصاد دانش بنيان، افزايش بهره وري در سايه اقتصاد ديجيتال، رشد علمي، ارتقاي نظام اداري و تسهيل امور مردم، تقويت آرامش و امنيت جامعه، استحكام و پويايي نظام سياسي، ترميم شكاف هاي اجتماعي، و تقويت هنجارها و ارزش هاي فرهنگي و عرضه آنها به مردم دنيا، بخشي از ثمرات فضاي مجازي در برخي كشورهاي پيشرفته است.

مع الأسف ايران اسلامي ما ـ كه در حوزه هاي گوناگون علم و فناوري پيشرفت كرده و در برخي زمينه ها به قله هاي دانش دست يافته ـ در عرصة فضاي مجازي، به يك مصرف كننده تبديل شده است، و همين وضعيتْ آسيب هاي جديِ اقتصادي، علمي، امنيتي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي در پي آورده است:

سوگمندانه بايد گفت فضاي مجازي كه به عنوان يك فرصت مي توانست با تبديل ايران به قطب فناوري اطلاعات و ارتباطات (فاوا) در منطقه و جهان، فرصت هاي اقتصادي سرشاري پيش روي كشور قرار دهد، آسيب هاي جدي درساليان گذشته براي كشور بوجود آورده است كه تأثيرگذاري در عدم ثبات اقتصادي، يكي از آن موارد به شمار مي رود.

فضاي مجازي مي توانست با برنامه ريزي صحيح، به بستري براي بروزرساني توانمندي هاي جوانان متخصص و نخبه كشور در صنعت فاوا ( ICT ) تبديل شود، و زمينه پيشرفت فزاينده علمي كشور و صدور فناوري به جهان را فراهم آورد؛ اما وابستگي و انفعال در فضاي مجازي ، موجب كاهش رشد علمي در اين حوزه، و سرخوردگي نسبي تحصيل كردگان آن شده است.

ابزاري كه مي توانست براي تقويت امنيت و آرامش جامعه به كار آيد، امروز، عملاً ناامني اجتماعي را به ارمغان آورده است؛ سرقت، كلاه برداري، تهديد، قتل، هتك حيثيت افراد، تجاوز به حريم خصوصي، فروپاشي خانواده و ... بخشي از رهاورد وضعيت اسفبار فضاي مجازي كنوني ايران است.

فضاي مجازي كه مي بايست از جهت سياسي باعث رشد و پويايي و استحكام نظام اسلامي شود، به آسيب پذيري نظام انجاميده است و دشمنان از طريق طرح شايعات و اتهامات گسترده، گردآوري كلان داده (Big Data) و مديريت افكار عمومي بر اساس آن، اهداف خود را پيش برده اند.

فضاي مجازي كه مي توانست با ترميم شكاف هاي اجتماعي و تقويت هويت ملي، در كيفيت زندگي مردم و رفاه جامعه تحول ايجاد كند، به دليل عدم مديريت و بهره برداري صحيح، به يك تهديد جدي براي عناصر هويت اجتماعي ايرانيان تبديل شده است و پيامدهاي سوء آن را از جمله مي توان در تغيير سبك زندگي از ايراني ـ اسلامي به غربي ـ مادي مشاهده كرد.

فضاي مجازي كه قابليت گسترش معنويت و اخلاق، اشاعة انديشةتوحيدي و صدور اسلام ناب را به سراسر عالم دارد، به محل لجن پراكني نسبت به اعتقادات، تضعيف معنويت و ارزش هاي اخلاقي، و زير پاگذاشتن احكام مسلم اسلامي و قوانين صريح كشورمان تبديل شده است؛ در چنين وضعيتي به جاي زمينه سازي براي پاك زيستن مردم به ويژه جوانان و نوجوانان كشور عزيزمان، بستر كاملا مساعدي براي كشانده شدن و سوق دادن آحاد جامعه حتي كودكان به انواع فساد و فحشا فراهم شده است؛ گو آنكه به اجبار مردم را بايد به جهنم برد!

چنان كه اشاره شد، بخش مهمي از آسيب هاي مذكور از آن روست كه امروز فضاي مجازي كشور از عرصه هاي وابسته و عقب مانده است؛ همان گونه كه بسياري از زيرساخت ها و سخت افزارهاي ارتباطي كشور از توليدات خارجي است؛ كنترل و مديريت مهم ترين سرويس هاي ارتباطي و موتورهاي جستجوگر در اختيار مخالفان ايران اسلامي است؛ گسترده ترين شبكه هاي اجتماعي ـ كه بخش مهمي از فضاي مجازي را دربرمي گيردـ غيربومي است، و مديران آن از عوامل صهيونيزم جهاني يا در ارتباط با آنان اند؛ غالب بازي هاي رايانه اي دركشور كه تأثير مهمي در شكل دهي فرهنگ و هويت كودكان و نوجوانان ما دارد، بدست بيگانگان و بلكه مخالفان فرهنگ اسلامي ـ ايراني ساخته مي شوند.

يكي از علل اصلي عقب ماندگي و وابستگي فضاي مجازي در ايران ـ به رغم وجود ظرفيت هاي گسترده و استعدادهاي بالقوه در جهت پيشرفت در اين زمينه ـ تفكر سطحي و ارتجاعي حاكم بر برخي مسئولان امر بوده است كه پيشرفت در حوزة فضاي مجازي را توسعة ظاهري اين فناوري در كشور دانسته، رشد مصرف گرايي و افزايش امكانات فضاي مجازي هرچند در بستر خارجي را نشانة توسعه يافتگي مي پندارد. اين رويكرد به پيشرفت، بازگشت به توسعة وابسته قجري و پهلوي است كه صورت امروزي آن در برخي كشورهاي عربي و توسط بن سلمان ها تداوم يافته است.

اين همه، در حالي است كه مقام معظم رهبري از اوايل توسعة اينترنت با مديريت نظام سلطه، بر لزوم مراقبت و انجام دادن اقدامات لازم در اين زمينه تأكيد فرمودند. معظم له در سال 1390 با تشكيل «شوراي عالي فضاي مجازي»، تلاش براي مديريت فضاي مجازي، بومي سازي سخت افزارها و نرم افزارهاي پركاربرد، بهره گيري حداكثري از فرصت هاي فضاي مجازي و پيشگيري جدي از مخاطرات و آسيب هاي آن را از مسئولان امر مطالبه كردند. كوتاهي و بلكه بي توجهي متوليان و مجريان نسبت به اين مطالبات، باعث شد ايشان در سال هاي اخير، بارها از وضعيت آسيب زا و رهاشدة فضاي مجازي موجود كشور و سلطة دشمنان بر آن، به شدت اظهار نارضايتي نموده، و از كوتاهي مسئولان گلايه كنند. چنان كه مراجع عظام تقليد حوزه قم نيز، ضمن حمايت از پيشرفت كشور در فضاي مجازي، مكررا انتقادها و اعتراض هاي خود را به وضعيت لجام گسيخته فضاي مجازي كنوني كشور بيان كرده اند.

با توجه به آنچه ذكر شد، و با عنايت به مديريت كلان قواي سه گانه توسط چهره هاي معتقد به ارزش هاي اسلامي و آرمان هاي نظام، بسياري از دغدغه مندان و فعالان گفتمان انقلاب اسلامي ـ با علم به اينكه كارهاي به زمين مانده زيادي بويژه در عرصه اقتصادي روي دوش مسئولان سنگيني مي كند ـ اميدوار و متوقع هستند به خواست خداوند و با هماهنگي و عزم و تدبير مسئولان محترم قوا، تحقق حكمراني فضاي مجازي و پيشرفت حقيقي در اين حوزه، جزء امور اولويت دار قرار گيرد و اقدامات لازم و عاجل براي رفع آسيب هاي گسترده و خارج كردن اين فضا از سيطرة دشمن صورت پذيرد. مسلما، نتايج تحقق چنين امري، مي تواند در زمينه اقتصادي نيز از جهت «افزايش بهره وري و ايجاد فرصت هاي جديد از جمله اشتغال آفريني»، «رفع مشكلاتي چون دامن زدن به بي ثباتي اقتصادي» و «پيش گيري از برخي مخاطرات مهم درباره كسب و كارهاي مجازي» تأثيرگذار باشد.

ما امضاكنندگان اين نامه، به طور خاص، از رياست محترم جمهوري اسلامي، جناب حجت الاسلام و المسلمين دكتر رئيسي ـ كه با رويكرد عدالت گرايانه و اقدامات جهادي خود بارقه هاي اميد را در دل هاي ملت شريف ايران روشن كرده اند ـ خواستاريم:

1. مسئولان و مديراني كه در شكل گيري وضعيت اسفبار فعلي فضاي مجازي نقش داشته اند ـ و طبق قانون و تأكيدات حضرتعالي بايد بدليل ترك فعل هايشان محاكمه شوند ـ بركنار گردند و نيروهاي متخصصِ متعهد و دغدغه مند به جاي آنها منصوب شوند؛

2. برنامه ريزي و اقدامات عملي براي تقويت و توسعة سرويس هاي پركاربرد داخلي بويژه شبكه هاي اجتماعي و موتورهاي جستجو، و مزيت بخشي به آنها در برابر نمونه هاي مشابه خارجي در دستور كار دولت قرار گيرد؛

3. تصميمات و پي گيري هاي نتيجه بخش براي الزام شبكه هاي اجتماعي خارجي به «اخذ مجوز فعاليت و تبعيت از قوانين كشور» انجام پذيرد؛ چنان كه برخي كشورهاي ديگر نيز با جديت در اين جهت اقداماتي كرده و توفيقاتي بدست آورده اند؛

4. شوراي عالي فضاي مجازي، به رغم قصورات و تقصيرات، برخي مصوبات مفيد دارد كه متأسفانه توسط دولت قبل اجرا نشده است. تقاضامند است دولت محترم در كوتاه ترين زمان ممكن، اين مصوبات را ـ كه عمل به آنها بخشي از معضلات فضاي مجازي را كاهش مي دهدـ اجرايي كند.

از رياست محترم قوه مقننه، جناب آقاي دكتر قاليباف مصرانه خواهانيم: ضمن توجه به وظيفة نظارتي و مطالبه گري مجلس، در تصويب قانوني جامع و پيشران كه، همچون برخي كشورهاي ديگر ِموفق در اين زمينه، قادر به ايجاد تحول در ابعاد و سطوح گوناگون فضاي مجازي و تحقق حكمراني در اين حوزه مهم باشد تعلل صورت نگيرد و به مسئوليت اين نهاد مهم قانون گذار در دستيابي به فضاي مجازي تراز و شايسته ملت بزرگ ايران اسلامي اهتمام ورزيده شود. مقام معظم رهبري در اولين ديدار با نمايندگان مجلس كنوني، «مديريت فضاي مجازي را» از جمله «مسائل مهم» و «كليدي» و فوري شمرده، از نمايندگان مجلس خواستند اهتمام جدي به اين مسئله داشته باشند. طبعا، در جهت وضع قانون، توجه جامع و دقيق به مطالبات رهبري كه از مهم ترين آنها لزوم قطع سلطة دشمن در فضاي مجازي است، اهميت اساسي دارد. در همين راستا، از نمايندگان محترم خواستاريم تحت تأثير تبليغات و فشارهاي سنگين و گسترده رسانه هاي دشمنان قرار نگيرند. بديهي است دشمن براي حفظ «ديكتاتوري رسانه اي»، تمام تلاش و توان خود را در مخالفت با تدوين قانون در اين زمينه به كار مي برد؛ زيرا مي داند تأثيرگذاريش در عرصه هاي گوناگون، تا حدود زيادي مرهون رهاشدگي و بي ضابطگي فضاي مجازي كنوني است كه بخش عمده اين فضا تحت مديريت كلان آنهاست؛

از رياست محترم قوة قضاييه، جناب حجت الاسلام و المسلمين محسني اژه اي نيز انتظار داريم تا در راستاي احياي حقوق عامه، بدون مسامحه، به وظيفة ذاتي قوة قضائيه در پيشگيري از جرائم مرتبط با فضاي مجازي، برخورد قاطع با موارد تخلف و نقضِ مقررات كشور، و انجام مسئوليت خود در قبال بسترهاي جرم خيز عمل كنند.

ذكر يك نكته پاياني را هم لازم مي دانيم: بي ترديد، آگاهي بخشي و روشنگري دربارة فضاي مجازي، تبيين گفتمان انقلاب اسلامي در اين زمينه و ارائة پاسخ هاي مستدل و مستند به برخي پرسش ها، ابهامات و شبهات، از بايسته هايي است كه متأسفانه مورد كم توجهي، غفلت و تغافل متوليان امر قرار گرفته است. دشمنان نيز از اين خلأ براي تأثيرگذاري بر ذهنيت مردم با هدف حفظ سلطه بر فضاي مجازي، ضربه زدن به ارزش هاي ديني و منافع ملي، و عقب نگاه داشتن كشور در زمينه فضاي مجازي استفاده كرده اند. بر اين اساس، از مسئولان رسانه هاي رسمي نظام جمهوري اسلامي به ويژه صدا و سيما و خبرگزاري هاي مهم خواستاريم در اين عرصة بسيار مهم وارد شوند و در راستاي افزايش آگاهي هاي عمومي، پاسخ به پرسش ها و شبهات، و مطالبه گري مردم از حاكميت دربارة تحقق فضاي مجازي تراز انقلاب اسلامي، نقش فعال ايفا كنند.

مزيد توفيقات حضرات عالي را در انجام وظايفتان در راستاي رفع آسيب ها، ايجاد پيشرفت حقيقي و تحقق حكمراني در حوزة مهم و حياتي فضاي مجازي از خداوند متعال خواهانيم.

اسامي برخي اساتيد

اسامي تعدادي از اساتيد برجسته امضاكننده اين نامه، عبارتند از (به ترتيب الفبا):

1. دكتر ابراهيم برزگر (استادتمام علوم سياسي دانشگاه علامه طباطبايي)،

2. حجت الاسلام دكتر غلامرضا بهروزي لك (استادتمام علوم سياسي دانشگاه باقرالعلوم)،

3. حجت الاسلام دكتر سعيد بهشتي (استادتمام علوم تربيتي دانشگاه علامه طباطبايي)،

4. دكترمحمدحسين بهشتي (استادتمام پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي)،

5. دكتر محمود بهمن آبادي (استادتمام فيزيك دانشگاه صنعتي شريف)،

6. دكتر خيرالله پروين (استادتمام حقوق دانشگاه تهران)،

7. حجت الاسلام و المسلمين حسين توفيقي (استاد اديان حوزه علميه قم)،

8. حجت الاسلام و المسلمين عبدالحسين خسروپناه (استادتمام فلسفه و كلام پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي)،

9. دكتر علي رضائيان (چهره ماندگار و استادتمام رشته مديريت دانشگاه شهيد بهشتي)،

10. دكتر حسين شرف الدين (استادتمام جامعه شناسي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني)،

11. استاد عبدالرسول عبوديت (استادتمام فلسفه اسلامي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني)،

12. حجت الاسلام و المسلمين محمد فاكر (استادتمام علوم قرآني جامعة المصطفي)،

13. دكتر علي فتحي آشتياني (استادتمام روان شناسي دانشگاه بقية الله)،

14. دكتر اسماعيل كاوسي (استادتمام مديريت فرهنگي دانشگاه آزاد تهران شمال)،

15. دكتر حسين كلانتري خليل آباد (استادتمام معماري و شهرسازي دانشگاه آزاد كرج)،

16. دكتر منوچهر محمدي (استاد علوم سياسي دانشگاه تهران)،

17. دكتر محمد مرداني شهربابك (استادتمام مديريت راهبردي دانشگاه امام حسين)،

18. دكتر رحمت الله مرزوقي (استادتمام مديريت آموزشي دانشگاه شيراز)،

19. دكتر حسن ملكي (استادتمام علوم تربيتي دانشگاه علامه طباطبايي)،

20. حجت الاسلام دكتر رضا مؤدب (استادتمام علوم قرآني دانشگاه قم)،

21. دكتر عزيز نجف پور آقابيگلو (رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد الكترونيكي ـ تهران)،

22. حجت الاسلام دكتر علي نصيري (استادتمام علوم قرآن و حديث)،

23. حجت الاسلام و المسلمين حسن آقا نظري (استادتمام اقتصاد اسلامي پژوهشگاه حوزه و دانشگاه)،

24. حجت الاسلام دكتر محمدجواد نوروزي (استادتمام علوم سياسي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني)،

25. حجت الاسلام و المسلمين سيديدالله يزدان پناه (استاد فلسفه و عرفان حوزه علميه قم).

منبع: حوزه نيوز
منبع خبر:
شيعه
   تاریخ: ۱۳:۰۲ - ۰۶/۰۴/۱۴۰۱   بازدید: ۴