روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹

بررسي سيره معصومين در كنفرانس بين المللي آسيب شناسي مطالعات تاريخ اهل بيت(ع)
 
دبير علمي كنفرانس بين المللي آسيب شناسي مطالعات تاريخ اهل بيت(ع) گفت: در اين كنفرانس سيره اهل بيت (ع) به درستي مورد بررسي قرار مي گيرد.
بررسي سيره معصومين در كنفرانس بين المللي آسيب شناسي مطالعات تاريخ اهل بيت(ع) حجت الاسلام رمضان محمدي ظهر امروز در نشست خبري كنفرانس بين المللي آسيب شناسي مطالعات تاريخ اهل بيت(ع) در دوره معاصر كه در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برگزار شد، اظهار كرد: اين كنفرانس با هم فكري و هم افزايي انديشمندان و نخبگان ايران و جهان برگزار مي شود.

وي بيان كرد: انديشمندان و نخبگان داخلي و جهاني در پنج محور اساسي درآمد، مستندات، اهداف و روش ها، مباني و رويكردها و نگاه منطقه اي و جهاني تاريخ اهل بيت(ع) را در يك كنفرانس يك روزه كه هشتم آبان ماه به صورت مجازي برگزار مي شود، مورد بررسي قرار مي دهند.

دبير علمي كنفرانس بين المللي آسيب شناسي مطالعات تاريخ اهل بيت(ع) با بيان اينكه هدف از برگزاري اين كنفرانس شناخت آسيب هايي است كه در حوزه مطالعات تاريخ اهل بيت (ع) وجود دارد، عنوان كرد: ما معتقديم كه ائمه(ع) گنج هايي هستند كه توجه درست و استفاده صحيح از تاريخ و سيره آنان مي تواند ما را در حوزه هاي مختلف سياسي، اقتصادي، فرهنگي، فقهي، كلامي، معارفي، تمدني، خانوادگي، امنيت و غيره توانمند كند.

وي با بيان اينكه هنوز بسياري از مردم زيبايي ها و محاسن كلام اهل بيت(ع)را درك نكرده اند، تصريح كرد: بي شك بخش هايي از زندگاني اهل بيت (ع) مورد توجه قرار نگرفته و بخشي از زندگاني ايشان مورد تحريف قرار گرفته است كه بايد اين مسائل مورد بررسي قرار بگيرد.

حجت الاسلام محمدي با اشاره به زندگي امام دوم شيعيان و آنچه كه بيش از پيش به آن توجه شده است، ادامه داد: در زندگاني امام حسن (ع) تنها به صلح آن حضرت توجه شده است در حالي كه بيشتر عمر مبارك آن حضرت در مدينه بوده است.

وي همچنين زندگي امام حسين (ع) را مورد توجه قرار داد و بيان كرد: در زندگاني امام حسين (ع) تنها به عاشورا توجه شده است و به مابقي عمر مبارك آن حضرت توجه چنداني نشده است .

دبير علمي كنفرانس بين المللي آسيب شناسي مطالعات تاريخ اهل بيت(ع) با تاكيد براينكه مسيري كه ما براي شناخت اهل بيت (ع) حركت كرديم مسير كاملي نبوده است، تصريح كرد: در شرح حال ائمه (ع) دچار تكرارهاي فراواني شده ايم اما گاهي كه به حجم كارهايي كه انجام شده نگاه مي كنيم فريفته مي شويم اين در حالي است كه اگر به اهداف و كاركردهاي اين كارها توجه كنيم، كارهاي بي حساب و كتاب زياد انجام شده است كه نياز به آسيب شناسي دارد.

وي در بخش ديگري از سخنانش به مخاطبان اين كنفرانس اشاره و بيان كرد: سطوح مختلف انديشمندان در حوزه هاي مختلف و رشته هاي مختلف حوزوي و دانشگاهي از مخاطبان اين همايش هستند و يكي از دلايل آن هم اين است كه نسبت به اهل بيت(ع) در حوزه هاي مختلف انديشه كتاب نوشته شده است. علما و انديشمندان شيعه، سني، مستشرقان در سطوح مختلف توجه ويژه به تاريخ وسيره اهل بيت كرده اند بنابراين همه آنان مي توانند مخاطب اين همايش باشند.

حجت الاسلام محمدي در بخش پاياني سخنان خويش بيان كرد: تاريخ پژوهان مي توانند اصل مقاله هاي خود را تا 15 آبان ماه از طريق وب سايت كنفرانس بين المللي آسيب شناسي مطالعات تاريخ اهل بيت (ع) در دوره معاصر به نشاني http://ahlalbaytconf.rihu.ac.ir ارسال كنند.

انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
   تاریخ: ۱۶:۲۰ - ۲۵/۰۶/۱۳۹۹   بازدید: ۸